4C Emekli Sandığı Emeklilik Hesaplama

4C Emekli Sandığı Emeklilik Hesaplama

Sgk nın yeni uyguladığı sistemde artık sigorta ve sigortalıyı ilgilendiren bütün işlemler tek çatı altında toplanmıştır. Artık sgk”lı istediği zaman istediği kolaylıkla zaman kaybı olmadan istediği bilgiye ulaşabilmektedir.Emekli sandığıda bu işlemler arasındadır. Emekli Sandığı yerine artık 4C adı kullanılmaktadır.4C Emekli sandığı eskiden maliye bakanlığına bağlı bir kurumdu.Fakat artık Sgk ya bağlı ve emekli olan memurların sosyal güvencelerini sağlamakla yükümlü bir kurumdur.Emekli sandığı emeklilik hesaplama artık eskisi kadar güç bir iş değildir. Bu işlemi sgk nın resmi sitesinden kendi başınıza kolaylıkla yapalirsiniz. Bu hesaplama için bazı bilgilere sahip olunması gereklidir.Bu bilgiler cinsiyet,doğum tarihi,hizmet başlangıç
tarihi,kuruma ödenen primin gün sayısı,askerlik gün sayısı ve fiili gün sayısıdır.Bu bilgiler eksiksiz ve tam girildiği takdirde herhangi bir sorun yaşamadan emeklilik hesaplama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.Tabi erkekler ve kadınlar için emeklilik şartları değişmektedir.Erkeklerde yaş sınırı aranmaması için 08.09.1976 dan önce ilk primin ödenmesi gerekirken bu sınır kadınlarda 01.04.1981 öncesidir.Emekli sandığı emeklilik hesaplamak için önce sgk nın resmi sitesi olan sgk.gov.tr adresine giriş yapılmalıdır.Daha sonra ilk olarak ;
*Doğum tarihinizi yazıp, cinsiyetinizi seçmeniz gerekmektedir.
*4/c (Devredilen Emekli Sandığı) kapsamındaki hizmetlerinizi, başlangıç ve bitiş tarihlerine uygun olarak belirtmelisiniz.
*Görevden ayrılıp yeniden göreve başlamışsanız her biri için başlangıç ve bitiş tarihlerini “Ekle” butonunu kullanarak belirtmelisiniz.

 
* 4A (Devredilen SSK), 4B (Devredilen Bağ-Kur) ve diğer hizmetleriniz varsa ilgili alandan hizmetlerinizi eklemelisiniz.
*4c”ye(Devredilen Emekli Sandığı) tabi emeklilik yaş hesabınız tamamen girdiğiniz bilgiler esas alınarak yapılmakta olup bilgilendirme amaçlıdır. Resmi bir işlemde kullanılamaz.
*Hiçbir şekilde resmiyet arzetmemektedir.
*Aynı tarihlere rastlayan hizmetleriniz varsa, çakışan sürelerden bir tanesi dikkate alınacaktır.
*18 Yaş altı hizmetleriniz, ancak Kaza-i Rüşt kararı ve/veya 18 yaş öncesi yaş tashihi geçerliliği durumunda dikkate alınacaktır.
*Fiili hizmet zammı süresinden yararlanan kişilerde bu tablo uygulanmamaktadır.
Bu bilgileri girdikten sonra emekliliğinizi hesaplayabilirsiniz.

4a Emekli Aylık Bilgisi Sorgulama
Etiketler: , , , , ,


2 Yorum

  1. Mustafa ABUDAN diyor ki:

    30 yıl üzerinden emekli ikramiyesi ve maaşı sorgulama yapmak istiyorum.

  2. Ali diyor ki:

    şu an emekli maaşım kaç liradır.

Yorum Yapın