SGK SSK Dul Kadın Maaşı Sorgulama

SGK SSK Dul Kadın Maaşı Sorgulama
Dul maaşı özellikle devlet tarafından eşi vefat eden bayanlara 8 mart 2012 tarihi itibari ile uygulanan bir süreç olup eşi vefat eden ancak eşinin sigortası olmayan kişilerin devlet tarafından bağlanan 250 tl yardım ile geçinmesini sağlanmayı istemesidir.Özellikle dul bayanların yani eşi vefat eden ancak eşinin sigortası olmayan kişiler devlet tarafından artık 250 tl maaş alabilecekler bu durum 8 mart 2012 tarihi itibari ile kapsama geçmiştir.

Dolayısı ile dul maaşı olarak da özellikle sigortası varsa ölen eşinin o halde ölüm maaşı bağlanır ve eşinden dolayı emekli maaşını hayat kalan kadın alır. Dul maaşı kapsamında en fazla uygulanan durum arasında en çok dul maaşı uygulaması dikkati çekmiş ve devlet bu durumda kayıtsız kalmamıştır.

 

Dul Maaşı Alma Şartları

 

Eşiniz veya babanız vefat etti ise bu durumda istediğiniz kişinin maaşı hangisini,n yüksek ise o kişinin maaşını alma hakkın ız var ancaqk her ikisinin maaşını alamıyorsunuz. Özellikle dul maaşı ile ilgili şunu söylemek gerekirki 250 tl öngörülen maaş oldukça yetersiz kalmakla birlikte kişilere yetmeyecek bir ücrettir. Özellikle eşi vefat etmiş ve eşinin sigortası olmayan ve emekli olmayan kişiler için nasıl geçineceği önem kazanmakta ve 250 tl bu konuda yetersiz kalmaktadır. Sizde bu konuda devlet tarafından verilen ve öngörülen bu maaşa tama etmek zorundasınız ancak devlet tarafından bu konuda daha yararlı işler yapılması ve duyarlı olunması fazla önemlidir.

Duyarlı olunması ile ilgili olarak devletin dul maaşı kategorisinde eşi vefat eden bayana yüksek maaş bağlaması sosyal şartlar ve bakım düşünüldüğünde bağlanan paranın fazla az olduğu gözlemlenmekte ve kişiler tarafından da geçim zorlanmaktadır.

 

Dul Maaşı 2012

 

Geçimin kolaylaşması nedeni ile bu maaşın biraz yükseltiliyor olması hiç olmazsa geçimi kolaylaştıracağından dolayı bayanların mağdur olmamasını sağlayabilir. Ancak yardıma ihtiyacı olan düşkün kişilere bu yardımın yapılması tabi ki önemlidir. Yoksa özellikle zengin ve eşi vefat etmiş kişiler için zaten 250 tl herhangi bir şey ifade etmez dolayısı ile yoksul kişilere bu aylığın bağlanması daha mantıklıdır. devlet tarafından sosyal haklar düşünülmeli ve detaylara yer verilmeli maaş bu şekilde bağlanarak daha yararlı olunması sağlanmaktadır.

 

Dul Maaşı 2013

 

Eğer eşiniz vefat etti ise sizde devlet tarafından bağlanan 250 tl maaşa tama etmek zorundasınız. Dolayısı ile internetten inceleme yapmalı ve gerekli tüm formaları hazırlamalısınız. gerekli bütün formlar imzalandıktan ve belgelerle devlete gidildiğinde devlet tarafından onay gerçekleştirilecektir

 

 

Dul maaşı nasıl alınır, almak için neler yapmak gerekir , şartları nelerdir?

 

8 Mart 2012 tarihi itibari ile dul maaşı konusunda yeni bir uygulamaya geçilmiştir. Daha evvel dul maaşını sadece eşinin veya babasının yeterli prim ödeme günü bulunanlar dul maaşı alabiliyordu ama artık bu şart yok.

Babası vefaat eden dul ve yetimler babalarından, eşi vefaat eden hanımlar babaları veya eşleri herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilerse dul maaşı alabiliyorlar. İlgili yasada “En az 5 yıldan beri sigortalı bulunup sigortalılık süresinin her yılı için ortalama olarak 180 gün prim ödemiş durumda , iken ölen sigortalıların hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanır” deniyor. Bu da 900 prim ödeme gününe denk gelmektedir. Yani eşinizin veya babanızın en az 900 prim ödeme günü varsa yada emekli olmuşsa dul maaşı alabilirsiniz. Bunun için Sgk ’ya başvurmanız yeterli. İl veya ilçenizdeki sosyal güvenlik kurumuna başvurarak istenilen belgeleri iletmeniz halinde size dul maaşı bağlanacaktır. Eğer hem babanız hem eşiniz vefaat ettiyse her ikisinden hangisi daha yüksek maaş bağlanabiliyorsa o maaşı tercih etme hakkına sahipsiniz. İkisini ani şuan için alamamaktasınız. Alacağınız maaş sabit bir tutarda değildir eşinizin, babanızın prim ödeme gününe, prim miktarına göre değişir. Bu konuyla ilgili yetkili kurum Sosyal Güvenlik Kurumu ’dur ilgili sorularınızı 170 no’lu telefonu arayarak Sosyal Güvenlik Kurumu ’na sorabilirsiniz.

 

Eğer babanızın, eşinizin herhangi bir sosyal güvenlik kurumunda yeterli prim ödeme günü yoksa yeni çıkan dul maaşı uygulamasından yararlanabilirsiniz. Bu uygulama 8 Mart 2012 tarihi ile ilk kez başlatılmıştır. Eşi vefaat eden ve eşinin sigortası olmadığı için maaş alamayan hanımlar artık 250 TL dul maaşı alabilecekler. Bunun için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ‘na başvurarak gelir testi yaptırmaları gerekmektedir. Gelir testinden sonra geliri olmayanlara bu maaş bağlanmaktadır. Eşi vefaat ettikten sonra yine evlenenler bu maaştan yararlanamaktadır. Resmi nikahı bulunmayanlar da bu maaştan yararlanamaktadır. Yine aşağıdaki videoyu izleyerek konu hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Bu yeni uygulama çıktıktan sonra 10 gün içinde 35 bin şahıs bu haktan yararlanmak için başvurdu fakat 25 bini gerekli şartları taşımadığı için dul maaşı alamadı. Yani başvurmanız kesin bu maaşı alabileceğiniz anlamına gelmiyor. Gerekli şartları taşımalısınız. İlgili memurlar konu hakkında detaylı bir çalışma yapmaktadır siz gelir testi başvurusunda bulunduktan sonra.

Eşiden kâğıt üzerinde boşanıp babasından dul maaşı alan ama eşiyle aynı evde yaşayan hanımlara sosyal güvenlik kurumu tarafından tespit edilmekte bu kişilere ödenen maaş hem faiziyle geri alınmakta hem de haklarında suç duyurusunda bulunulmaktadır.

Dul Kadın Maaşı Nasıl Alınır? Sorgulama ve Öğrenme

12 Comments

  1. dul aylığı uygulaması bir çok muhtaç kadına umut oldu.Sgk dul aylığı uygulamasını çıkaran devletimize teşekkür ediyorum.

  2. benim bir ablam var dul mağdur emekli oğlu asker yetim olan askerlere para var dediler acaba ablamın oğluda alabilirmi oğlu asker şu an

  3. merhabalar bir sorum olacak kayin babam bizimle yasiyor emekli oğretmen maasi var kizinin biri bosanmis ama baska biriyle imam nigahli evli adam doktor kadin babasindan maas kalsin diye nikah yapmiyorlar yani bunu kanitlarsak devlet yine o massi veriyormu kiza

    • eşimden ayrıldım engelliyim babam vefat etti ama üvey annem var maas alabilirmiyim bununla ilgli nasıl bir yol izlemem gerekir

  4. babaannem dedem vefat ettiği maaşını alıyor babaannem 10 yıl önce ölen babasının maaşını almak için başvuruda bulunursa babasının geriye dönük maaşları dahil babasından kaynaklı maaşa bağlanırmı. not: babaannemin babası 10 yıl önce vefat etmiş hiç bir başvuruda bulunulmadı şimdi başvursak bi sonuca ulaşabilirmiyiz.. bilgisi olan varsa bilgilendirirse sevinirim şimdiden tşkler…

Yorum Bırak

Your email address will not be published.


*