Emekli Sandığı ve Ssk Hizmet Birleştirme

Emekli Sandığı ve Ssk Hizmet Birleştirme

Hizmet birleştirmesi yapılabilmesi için emekli olacak kişinin ssk,bağkur,emekli sandığı sigorta kollarından en az iki tanesine bağlı olarak çalışmış olması gerekir.Hizmet birleştirme kapsamına girenler; T.c emekli sandığına ,sosyal sigortalar kurumuna ve esnaf ve sanatkarlar ve diğer bağımsız çalışanlar sosyal sigortalar kurumuna,tabi çalışanlar hizmet birleştirme kapsamında değerlendirilmektedir.Burada incelenecek olan sadece emekli sandığı ve ssk “dır.Kurumlardan herhangi birinde kabul edilen sigorta başlangıç tarihi diğer geçilecek kurumdada sigorta başlangıç tarihi olarak kabul edilir.Emeklilik hakkı kazanılıp kazanılmadığının tespiti için 18 yaşın doldurulduğu tarih sigorta başlangıcı olarak kabul dilmektedir.

 

Hizmet birleştirme sürelerinin hesaplanması ise eğer yıl üzerinden hasaplama yapılıyorsa her yıl 360 gün,ay üzerinden ise hesaplama yıla çevirilmede 12 ay 1 yıl ,güne çevirilecekse de her ay 30 gün olarak alınır ve eğer birde gün üzerinden yapılacaksa hesaplama bu seferde aya çevirilmede 30 gün 1 ay olarak, yıla çevirileceksede 360 gün 1 yıl sayılacaktır.Eğer bu işlem bu şekilde gerçekleştirilirse toplam hizmet süresi bulunabilir.Bunları yapabilmek için öncelkle hizmet birleştirme başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.Hizmet birleştirme başvurusu emekliliğe hak kazanmış olması şartıyla gerçekleştirilebilir.Başvuru hak sahibi tarafında birleşmeye katılacak kurumlardan herhangi birine yapılabilir.Başvurulan kurum kişinin diğer kurumda geçen hizmet sürelerini ve kendisine gerekli olan tahsis belgelerini temin eder.Bu bilgiler ve belgeler doğrultusunda değerledirme yapar ve eğer aylık bağlanmaya hak kazanılmamışsa hizmet birleştirme talebi reddedilir.Aylık Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bağlanacaktır.Artık sigortalıyla ve sigorta kollarıyla alakalı bütün işlemler Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılmaktadır.
Etiketler: , , , , , ,


78 Yorum

 1. MEHMET ÇAKILCI diyor ki:

  öncelikle saygılarımı sunuyorum. 1991 yılında 10 günlük bir ssk sigortam var. 1994 yılından beri de meb e bağlı olarak öğretmenlik yapıyorum. bu 10 günlük sigortamın bana ne gibi bir faydası olabilir? yanıtlarsanız memnun olurum. teşekkürlerimle…

 2. cengiz güray diyor ki:

  emeklilik yaş ve süresini sigorta başlangıç tarihi belirler 1991 yılındaki girişiniz başlangıç tarihi olarak kabul edilir ve büyük avantaj sağlar

 3. zafer diyor ki:

  babamın sigorta girişi 1971 meb de 4-5 sene çalıştıkdan sonra işten çıktı daha sonra normal bi işe girdi ve emeklilik süresi doldu emekli olacak iş birleştirme olucak şuan onun sonuclanmasını bekliyoruz. babamın emekli sandığına hizmeti olmuş merak ettiğim acaba extradan para alır mı emekli olduğunda ?

 4. sami can diyor ki:

  merhabalar;
  24.02.2005 tarihli işe giriş ssk başlangıcım var ve 2012 temmuzunun ortalarında sskdan çıkışım var; akabinde de 18 temmuz 2012 yılında diyanet memurluğa başlama tarihim vardır.
  _(totalde 1.964 gün ssk primim var)_ SORUM ŞU;
  -ben bu primlerimin birleştirilmesi için acele etmeli miyim (zararı/karı nedir?)
  -nasıl bir yol izlemeliyim? cevaplarsanız sevinirim.teşekkürler iyi günler.

 5. sami can diyor ki:

  ve son olarak ta; bu hizmet birleşimini gerçekleştirirsek; (ssk ile emekli sandığını) bunu ben kontrol amaçlı vs. e-devletten vs takibini yapabilir miyim? devlet memuru olmama rağmen..

 6. mustafa ünver diyor ki:

  1993 yılında emekli sandığında 1 günlük girişim var terk olarak gözüküyor 1997 yılında ssk başladım 5537 prim var emekli sandığım avantaj sağlarmı yada nasıl birleştirebilirim tşkler…

 7. ali cetin diyor ki:

  SSK başlangıçım 1995. 1998-1999 yıllarında aday memur olarak çalışıp istifa ettim.Toplam 136 günlük aday memurluğumu SGK ya nasıl aktarabilrim?
  saygılar

 8. Suat Uysal diyor ki:

  Aralık 2012 tarihinde emekli sandığından 21 yıl üzerinden malulen emekli oldum, ssk lı olarak toplamda 588 günüm var hizmet birleştirmesi için dilekçe verdim ama edevlette uzman onayladı yazmasına karşın en son karar aktarıldı, ödeme yapılmadı ibaresi vardı bu kabul edilmedi anlamındamıdır?

  • admin diyor ki:

   Suat bey onaylanmış olarak görünüyor ancak ödeme konusunda Sgk ile irtibata geçiniz.

 9. asım keltek diyor ki:

  1998 de emekli sandığında 6 ay kadar sigortalıydım. ordan çıktım 2000 yılında 12 ayında yeniden ssk lı bir işe girdim. ben bu 1998 emekli sandığındaki sigortayı ssk nasıl aktartabilirim. nereye başvurmam gerekiyor , ne evrak lazım . emekli yaşımda gelmedi henüz. saygılarımla..

  • HAYRİ diyor ki:

   BUNU SORGULAMAK İÇİN BAĞİLI BULDUĞİUNUZ SGK İL MÜDÜRLÜĞİÜNE VEYA ALO SGK DESTEK HATTINI ARAUYARAK ÖĞREBNEBİLİRDİNİZ BURASAN KİMSE SİZE YARDIMCI OLAMAZ

 10. can ali doğru diyor ki:

  benim 2008 yılında ssk girişim var ve 1383 günlük prim var 3 aydır da memur olarak çalışıyorum sgk ya gittim ve ssk ile emekli sandığını birleştirdim bana ne faydası olur ve ben bunu nasıl görebilirim nerden takip edebilirim derece düşürmede faydası olur mu

 11. fatih akbaş diyor ki:

  merhaba,
  askerlik hizmetimi yedek subay olarak yaptım, şimdi özel sektörde çalışmaktayım ve sosyal güvencem ssk. şimdi yedek subayken yatırılan emekli sandığındaki prim gün sayımı ssk’ya aktarmak istiyorum; nasıl bir yol izlemeliyim?

 12. fahri cihan diyor ki:

  31 05 1979 tarihinde adalet bakanlıgı hizmetinde odacı olarak göreve başladım 1982 tarihide mustafi sayılarak görevden ayrıldım şimdi yaştan emekli olmak ve hizmetlerimi birleştirmek icin dilekce verdim 4 ay oldu daha cevap gelmedi nasıl bir yol izleyeyi cevabınızı bekliyorum teşekkürler

  • ali tezcan diyor ki:

   Dilekçe Hakkı Kanununa göre usûlüne uygun verilen dilekçeye 30 gün içinde cevap vermesi gerekir. Bu süre içinde cevap vermezse üst makama, başvurabilirsiniz.

  • alitezcan diyor ki:

   Dilekçe Hakkı Kanununa göre usûlüne uygun verilen dilekçeye 30 gün içinde cevap vermesi gerekir. Bu süre içinde cevap vermezse üst makama, başvurabilirsiniz. Dilekçenize 60 gün cevap verilmediyse , mahkemeye başvurabilirsiniz.

 13. berna özcan diyor ki:

  Merhaba
  06/02/1988 işe giriş tarihim ve 60 günlük prim ödemem yapılmıştır. 11/26/1998 tarihi itibarıyla memur olarak çalışıyorum Hizmetlerimin birleştirilmesi için bağlı bulunduğum kuruma dilekçe verdim. Ancak 4/c 5434 sayılı kanuna tabi çalışanlar hizmet sorgulama yapamıyorum. Hangi tarihte emekli olabilirim. bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler.

 14. ERHAN ÇAĞATAY diyor ki:

  1988 de memuriyete başladım 1993 te istifa ettim 2013 te tekrar memuriyete döndüm bu iki zaman aralığinda 79 gün ssk 12 yılda bağkurum var ssk ve bağkurumu şu an çalıştığım emekli sandığı kurumuna derece ve kadememe etki etmesi için aktarmak istiyorum nasıl bir yol izlemem gerekir bilgisi olan varsa aydınlatabilirmi

 15. Murat Şeker diyor ki:

  merhabalar,
  1987-1988 yılında SSK lı olarak 6-7 aylık çalışmam var daha sonra 2008 de Kamuda Emekli sandığına tabi olarak çalışmaya başladım ve bu güne kadar aralıksız çalışıyorum. Bu durumda benim emeklilik durumum nasıl olacak? Bu Emekli sandığı öncesi 6-7 aylık çalışmamın bana ne gibi bir faydası olabilir.
  Saygılarımla…

  • ERDAL CİHAN diyor ki:

   Merhabalar 02/10/1972 doğumluyum. 01/09/1988 tarihinde sigorta girişim var. 12/09/1996 tarihindede öğretmenliğe başladım ve halen çalışmaktayım. Sizden ricam emekli yaşı hesaplanırken sigorta giriş tarihim dikkata alınacak mı? ve kaç yaşında emekli olabilirim. hesaplarsanız sevinirim. İyi çalışmalar.

 16. Kadir Coşkun diyor ki:

  Merhaba,
  1989 yılı Ağustos ayından itibaren 12 aylık emekli sandığı keseneğim var (askerliğimi yedek subay olarak yaptığımdan dolayı). 1990 yılı Temmuz ayından itibaren 705 günlük ssk kesintim var. 1992 yılı Temmuz ayından itibaren meb emekli sandığı kesintim devam ediyor. hizmet birleştirmesi için dilekçe, belge vb hallettim. benden hizmet birleştirmesi bordrosu istediler. Bordroyu hazırlayacak kimse bulamadım. Bu bordroyu nasıl yapabilirim, kendim yapabilir miyim?
  Bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim? ilgi ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim

  • admin diyor ki:

   Kadir bey bu bilgiyi yine SGK müdürlüğünden alınız.Sizi yanıltmak istemeyiz.

  • mehmet diyor ki:

   selam arkadaşım ben o Bordroyu milli eğitimin muhasebesinde şef olarak çalışan bir arkadaşa rica ettim yaptı ayrıca liselerin mutemetleride para karşılığında yapıyor araştır istersen

  • mehmet diyor ki:

   bordroyu yaptırdıktan sonra hesaplanan tutarı valilikte bulunan muhasebe müdürlüğüne yatırıp makbuzu götürüyorsunuz işleminiz tamamlanıyor

 17. metin diyor ki:

  hizmet birleştirmesi için defalarca dilekçe verdim bir türlü hizmetlerim birleşmedi ne yapabilirim bana yardımcı olursanız sevinirim.hesaplama yapılacakmış kimse bilmiyor bilgi verende yok daha önce çalıştığım bağ-kur hizmetim olan 2 yıl 6 ay 5 günlük hizmet cetvelini dilekçeyle kurum vasıtasıyla gönderdim bir cevap da alamadım saygılar

 18. İsa KOÇ diyor ki:

  20/01/1993-30/10/1993 yılı devredilen S.S.K’ya ait 281 gün fiili hizmet sürem var.14/11/1993 tarininden beri KAMU’da çalışmaktayım .20 yıllık hizmet sürem var.1 hafta önce SGK’ya hizmet birleştirilmesi talebinde bulundum.cevabi yazıda birleştirmenin en son tabi olduğum kurum yani emekli sandığınca yapılması gerekir deniyor.
  Bununla ilgili ne yapmalıyım .EMEKLİ SANDIĞI’nın iletişim adresi nedir.Yanında kurumumuzun başka bir devlet kurumuyla birleşmesi sözkonusu (yeni büyükşehir yasası)…
  Buna ait kurumumun İnsan kaynakları müdürlüğü ile bir şeyler yapmalı mıyım. yoksa ilgili güvenlik kurumu çalıştığım yeri haberdar edecekmi ???????
  ilginize teşekkür saygılar

 19. zuhal kurt diyor ki:

  .1977-2008 tarihleri arasında 1955 iş günü sigortalı çalışmış.Sonra 1300 iş günü isteğe bağlı bağ kur ödedi..01.01.2011 tarihinden 2013 aralık ayı dahil 960 iş günü sigortalı çalışıyor.1979-1981 arası 560 gün askerliğinide ödeyecek.emeklilik tarhi hakkında bilgi verirmisiniz.eşimin doğum tarhi 03.01.1959.

 20. Feyyaz AYAR diyor ki:

  1986 yılında ssk lı olarak 181 gün çalıştım, 1990 yılında emekli sandıgına başladım emekli olabilmem için hangi giriş baz alınır
  saygılar

 21. murat kutlu diyor ki:

  merhaba, öncelikle faydalı bilgiler için teşekkür ederim.
  1996’da emekli sandığına girişim var. arada askerlik hizmetini de yaptıktan sonra 2001 Kasım’da memuriyette ayrıldım. 2002 Ocak’tan bu yana da ssk’lıyım (daha sonra sgk). sgk’dan hizmet günlerimizi sorguladığımda emekli sandığına tabi olduğum süreler hiç gözükmüyor.
  emekliliğe hak kazanma durumum olmadığına göre, hizmet birleştirme başvurusu yapamaz mıyım acaba? kıdem tazminatı için 15 yıllık sigortalılık süresinin tamamlanması açısından önemli bir konu.
  saygılar

 22. Ahmet Cengiz TÜRKMEN diyor ki:

  sigorta girişim 01/11/1989 , halen ssk lı olarak çalışmaktayım
  geçmiş dönemde 1650 gün emekli sandığı ve 6 ay bağkur hizmetlerim var
  emeklilik halinde maaş hesaplaması yapılırken 1650 gün hangi kriterlerde değerlendirilecektir emekli sandığı formülümü yoksa ssk formülümü

 23. boran diyor ki:

  1995 yılında tütün ekim cüzdanı üzerine bağkurum var. ama aktifleştirmedim. yani gereken parayı daha ödemedim.eğer parayı ödersem ssk başlangıç tarihim 1995 mi olur. olusa ne gibi avantajlarım olur.

 24. seher diyor ki:

  iyi çalışmalar, bir konuda bilginizi rica edecektim. 1995 yılında meslek lisesi öğrencisi olmam nedeniyle çıraklık sigortası ile ssk girişim var. 2002-2013 yılları arası dershanelerde çalıştığım için 3660 gün ssk primim ödenmiş. eylül 2013 ten beri de aday öğretmen olarak mebe bağlı çalışıyorum. hizmet birleştirmesi yaptım emekliliğe esas kısmında birleştirmem görünüyor. kadro/ derece alabilmem için adaylığımın kalkması gerekiyormuş. 5434 sayılı emekli sandığı yasasına göre her 360 güne 1 kademe alacaktım ancak madde mülga olduğu için şu an neye göre değerlendirileceğini bilmiyorum. 3660 pirim günüm bana ne kadar kadro / derece kazandırır adaylığım kalktığında? teşekkür ederim

 25. Mevhibe Nur Atlanç diyor ki:

  27 yıl devlet okulunda öğretmenlik yapıp emekli oldum. Sonrası 15 yıl özel okulda sigortalı olarak çalıştım. Acaba hizmet birleştirilmesi yapılabilirmi. Emekli sandığından maaş alıyorum. Cevaplarsanız memnun olurum.

  Mevhibe Nur Atlanç

 26. fatma diyor ki:

  eşim için bir soru sorucağım 1974 yıllarında 1445 gün sigorta emekli sandığından 445 gün sigorta yaş 68 emekli olabilir mi

 27. fatma diyor ki:

  1975 yılından 211 gün sigorta isteye bağlı 6 ay ödedim devamını ödeyemedim 55 yaşındayım tekrak müracat etsem ödeyebilir miyim TEŞEKKÜRLER

 28. Zekiye diyor ki:

  1968 doğumluyum.1986 yılında ssk girişim var.Aralıklı olarak 1297 gün sigortam var. mayıs 1997 de meb e bağlı öğretmenliğe başladım ve halen çalışmaktayım.Ne zaman emekli olabilirim.

 29. Alim Ka. diyor ki:

  Selamlar, kolay gelsin. Sorum şu olacak:
  Benim
  Hizmet Türü Mecburi (Tarım-Tütün ) Sigortalılık
  Başlangıç Tarihi 01.05.1995
  Terk Tarihi 01.01.1996
  Hizmet Süresi 0 yıl 8 ay 0 gün

  SSK Bilgim:
  Başlangıç Tarihi: 02.01.1996
  Bitiş Tarihi : 12.09.2010
  Hizmet Süresi : 4.556 Gün

  Memuriyet: 14.09.2010 tarihinden beri görevdeyim.
  Hizmet Birleştirmesi yapsam memuriyetime , hizmetime ve maaşıma olumlu ve olumsuz ne gibi etkileri olur?
  Şu anki maaşıma,hizmet süreme ve memuriyetime ne gibi etkileri olur?

  TEŞEKKÜRLER

 30. alev beydüz diyor ki:

  BEN 1984 SSK GİRİŞLİYİM 1986 DEVLET DAİRESİNE GEÇTİM
  SSK HİZMETİMİ BİRLEŞTİRDİM SONRA İSTİFA ETTİM TEKRARDAN 2000 YILINDAN İTİBAREN SSK LI OLARAK ÇALIŞMAYA BAŞLADIM BU ARADA BOŞLUKLARINDA VAR ŞİMDİ SİZDEN RİCAM EMEKLİ SANDIĞI HİZMETİMİ SSK YA AKTARABİLİRMİYİM BİRDE SSK DAN BAKTIĞIMDA 1984 AKTARDIĞIM İÇİN GÖRÜNMÜYO EMEKLİ SANDIĞINA BAKIYORUM GİRİŞ 1986 ÇIKIYO BENİM 1984 VE 1986 YA KADAR ÇALIŞTIĞIM NERDE ÇIKACAK BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM

 31. şerafettin özcan diyor ki:

  01.08.1966 doğumluyum 01 11 1983 te sigortalı işe başladım 54 gün sigortam var .1989 yılında memuriyete başladım devam ediyorum emekli olurken 48 yaşımdamı 51 yaşımdamı emekli olacam biri eveleyip gevelemeden cevaplasın akşamdan beri yorumları okuyorum açıklık getiremiyorlar.

 32. rıza diyor ki:

  30.07.2007 tarihinde polis memuru olarak memuriyete başladım., 1980 doğumluyum. 1997 yılında esnaf odalaıra kayıt yaptırarak götürü usulü vergiye tabi olarak pazarcılık yaptım, 2006 yılına kadar. ama bağkurdan hiçbir sicil numarası almadım. bağkurda çıkan 2008 milad yasası ile benim çalıştıklarım sayılamadı. şimdi gündemde olan çıkması beklenen torba yasa ile eski bağkur hizmetlerinin de sayılabileceği belirtiliyor. benim sormak istediğim eğer torba yasa çıkarsa ve ben 1997-2006 dönem çalıştıklarımı hizmet birleştirmesiyle birleştirirsem bana nasıl bi faydası olur veya faydası olur mu?

 33. mehmet diyor ki:

  1985 sigorta başlangıcım var 1995 e kadar parça parça 949 iş günüm olmuş .1995 de öğretmenliğe başladım 1in 4 ü derecesine geldim hizmet birleştirmesi ni yaptırdım emekli olabilirmiyim ne kadar emekli ikramiyesi alabilirim malulen emekli sayılırsın diyorlar doğru olabilirmi?

 34. mehmet diyor ki:

  1964 doğumluyum HİTAP ta 54 yaşında emekli olabilirsin diye bir ibare çıkıyor

 35. nihan ay diyor ki:

  annemi 2 yıl önce kaybettik annem emekli sandığından emekli hemşire idi ben kızıyım 9 ay önce boşandım babam sağ annemden maaş alıyor ben nasıl yararlanabilirim

 36. sinan gül diyor ki:

  iyi günler … ben 1991 sigorta girişliyim … ve 1994 ,1995 , yıllarına ait belli dönemlerde çalıştığım işyerlerinden adıma sigota primi yatırılmıştır… 2002 yılında öğretmen olarak göreve başladım … geçmiş dönemde yatırılan sigorta primlerinin benim emeklilik süreme ne gibi yansıması olur veya maaşıma katkısı olur mu ? cevabınız için şimdiden teşekür ederim

 37. MAHMUT diyor ki:

  EMEKLİ SANDIGINDA 6 YIL HİZMET VERDİM TSK DA SÖZLEŞMELİ OLARAK ŞİMDİ SSK LI Bİ YERDE CALISIYORUM İKİSİNİ BİRLEŞTİRMEK İSTİYORUM AYRICA YIPRANMA PAYINI SİSTEM KENDİSİ Mİ BELİRLİYOR YOKSA BİZİM YAPMAMIZ GEREKEN BİŞEY VAR MI TEŞEKKÜR EDERİM…

 38. hasan diyor ki:

  mrb 2012 yılında emekli sandığına tabi memur oldum sgk prim 502 gün 2007 ve 2011 arası farklı zamanlarda hizmet birleştirmesi yapmak istiyorum henüz resmi yazışma yapmadım fakat 2008 ve sonrası diye bir kanun var mı

 39. ruhi diyor ki:

  Merhabalar ssk primim 4110 ,1999 yılından 10,11,2011 yılına kadar ssklı çalıştım 2012 yılında memuriyete geçtim 3 yıldır memurum yaş 1975 doğumluyum

  ne zaman emekli olurum acep

 40. metin diyor ki:

  1999 2005 yılları arası vekil ögretmenlik yaptım.2006 -2014 yılları arası ssk olarak çalışıyorum. vekil ögretmenlik yaptıgım yıllar nasıl saydırabilirim.nereye başvuracagım

 41. Levent Erdal diyor ki:

  04/01/1999 tarihlerinde Bağkur primlerim yatmaya başladı ve 7 sene 2 ay Bağkur’da kaldım. Daha sonrasında 07/02/2007 tarihnide SSK’dan sigrotalandım ve hala sigortalıyım.

  Bildiğiniz gibi 15 yıl hizmet edenler iş yerlerinden kıdem tazminatlarını alıp ayrılabiliyorlar. Bana eski Bağkur ve SSK ile beraber ikisininin 15 yıl olduğu taktirde iş yerimden kıdem tazminatımı alıp ayrılabilecegim soylendi. BU sanırım dogru ama sizin gibi bir uzmandan teyit almak isterim. Peki bu işlem için neler yapılması gerekiyor önce hizmetlerin birleştirilmesi mi gerekiyor?

  Beni aydınlatırsanız cok sevinirim. Başarılarınızın devamını diler saygılarımı sunarım.

  • admin diyor ki:

   Levent bey bağlı olduğunuz SGK müdürlüğüne danışaraK hareket ediniz.

 42. baddal demirci diyor ki:

  ben 1992ve 1993 eğitim ve öğretim yılında vekil öğretmenlik yaptım.buradaki kesilen emekli sandığındaki kesintileri şuan skk ile birleştirebilirmiyim.şuan çalışıyom emekliliğime daha sekiz sene var. ssaygılarımla

 43. ali diyor ki:

  merhabalar ben 2012 aralık 2013 aralık tarihleri arasında yedek subay olarak askerlik yaptım şu an sgklı olarak çalışmaktayım yedek subay olarak askerlikte maaş aldığım 9 ayı hizmet birleştirmesiyle ssk lı olarak gösterebiliyor muyum?

 44. Burakk diyor ki:

  2006 yılından 1 gunluk sigorta baslangicim var. 2013yilinda ise mebde öğretmen olarak göreve başladım bu sigorta başlangıcı bana bi avantaj saglarmi ne yapmam gerekiyor cevap verirseniz sevinirim yasim 25 bu arada

 45. Hülya Yıldırım diyor ki:

  Merhalar. Ben Ağustos ayında belediyeden Devlet memuru olarak emekli oldum.Belediye ye emekli başvurum için gittiğimde yine belediyede olan 10 aylık sigortamın unutulmamasını hatırlattım.Dosyamda 2004 yılında sigortadan emekli sandığına geçiş talebimde var.Personeldeki arkadaşlar bana evrakları imzalatıp yolladılar.Bir ay sonra bana Ankara emekli sandığından yazım geldi.Emekli olduğumu aylık tutarımı ve toplu paramı yazıyordu.Ama işçi olarak çalıştığım 10 ayım yoktu.10 gün sonra bana aynı yerden bir yazı daha geldi.Bu yazıdada ssk günlerimin işyeri nolarının olmadığı onun bildirilmesi gerekiyor diyordu.Bana gelen iki yazıyıda alıp belediye ye personel müdürlüğüne gittim.Bu yazının bana bilgi amaçlı geldiğini aynı yazının Manisa il ssk müdürlüğünede gideceğini onların bu yazıya cevap yazacaklarını benim kayıp olan 10 ayımın emekliliğime ilave edileceğini söylediler.4 ay bekledim hala ses yok.Sigorta işlerini yapan bir kaç kişiye danıştım,Belediye intiba nı yapmamıştır.Bu tespit edilirse sana büyük ceza gelir diyorlar ve bu işi halletmek için benden 3000 tl istiyorlar.Bu doğrumu gerçekten bana ceza gelir mi ? Madem ssk işyeri numaraları yok emekli sandığı beni niye emekli etti ? Bu saatten sonra 10 ayım emekliliğime ilave edilirmi ? Lütfen cevaplarsanız çok memnun olurum çok zor durumdayım!!!!!!,Allah Aşkına yardım edin!!!!!!!!!!

  • admin diyor ki:

   Hülya hanım sorununuzu gidip SGK ile paylaşın ve onların direktiflerine göre hareket edin. Kimseye para kaptırmayın.

 46. meral erçolak diyor ki:

  merhabalar 6 yıl 3 ay sigortalıydım özel şirkette çalıştım.1997 yılında öğretmenliğe geçtim.sigorta süremi emeklilik yılına saydılar.öğrenmek istediğim şu :şu an 2/1 derecedeyim.sigorta süremin dereceye aktarılma yolu varmı derecem değişebilir mi?teşekürler

 47. FETHİ diyor ki:

  merhabalar , 2005-2007 yılları arasında 660 günlük ssk pirimim var şuan emeklisandığına bağlı polis memuru olarak 2008 yılından beri görev yapmaktayım geçtiğimiz günlerde geçmiş ssk pirimlerimin emekli sandığına aktarılması için başvuru yaptım bunun sonucunda kurumum tarafıma ssk ya birmiktar ödeme yapılacağını ( rakamı hesaplamadan sonra bildirecekler ) tarafıma bildirdi bu konu doğrumudur ? ayrıca bu birleştirme işleminin bana ne gibi bir faydası olur ?

 48. dilek diyor ki:

  1969 doğumluyum. 1997 yılında banka emekli sandığına tabi işe başladım. 1150 gün hizmetden sonra 2003 yılında ssklı oldum. 2 sorum var.
  1. Ne zaman emwkli olabilirim?
  2. Hizmet birleştirme işlemini ne zaman yapmalıyım?

 49. birol diyor ki:

  1988 den ssk var toplam 462 gün 1994 yılında tsk uzm çvş olarak 21.yıl 2 ay hizmetim var 540 gün askerilik borçlanmasını yaptırdım ve 6.5 yılda kıbrısla beraber yıpranmam var ne zaman emekli olabilirim cevablarsanız sevinirim

 50. süreyya Dilci diyor ki:

  1993 yılında 3 üç ay süreli olarak ücretli öğretmenlik yaptım.Ve bunu 2009 yılında ise borçlandım ve emekli sandığına ödedim. Size sorum neden borçlanmam dolayısıyla terfi tarihim 3 ay öne çekilmedi.

 51. Şennur Baklan diyor ki:

  20.01.1968 doğumlu bir bayanım.
  15.03.1990-25.05.1991 tarihleri arasında kamuda mimar olarak geçici işçi statüsünde çalıştım. (SSK prim günüm 547)
  01.07.2000-25.05.2007 tarihleri arasında İsteğe Bağlı SSK primi ödedim. (2400 gün)
  25.05.2007-15.03.2010 tarihleri arasında özel şirketlerde çalıştım. (SSK prim günü 947)
  15.03.2010-30.09.2013 tarihleri arasında bir Belediyede sözleşmeli mimar olarak çalıştı. (SSk prim günü 1257 gün)
  30.09.2013 tarihinden bu yana aynı Belediyede memur kadrosunda mimar olarak çalışmaktayım

  Not: Bir yazıda 25.05.2002 tarihinden önce 3 yıl SSK prim ödemesi varsa Emekli sandığından emekli olurken yaşı 55 e çeker diye okumuştum. Bu 3 yıla İsteğe Bağlı ödenen SSK prim günleri de dahil midir acaba?

  Bu bilgiler doğrultusunda Emekli Sandığından emekli olmak için kaç gün prim eksiğim olduğu ve Emekli Sandığından kaç yaşında emekli olabileceğim hakkında t bilgi verirseniz çok sevinirim.

 52. DAVUT ALTINDAĞ diyor ki:

  doğum tarihim 03 mayıs 1968 – 01 mart 1985 tarihinde sigortalı olarak işe başladım. 1988-1990 tarihinde askerlik görevimi ifa ettim. dönüşümde yine sigortalı olarak 04 ocak 1993 tarihinde 657 devlet memuru olarak göreve başladım. 04 temmuz 2000 tarihinde kurumdan kendi isteğimle istifa ettim. şu an sigortalı olarak çalışmaktayım. emekli sandığı hizmetlerimi sgk ile birleştirmek istiyorum. Aynı zamanda sigortalı hizmetim de 2016 yılında dolduğunu düşünüyorum. Yardımcı olur nasıl bir işlem yapmam gerektiğini bildirmenizi bilgilerinize arz ederim.

 53. Nihat DEMİR diyor ki:

  Mrb. Doğum tarihim 22.07.1974. Ssk girişim : 01.07.1974 Ssk günüm : 464 Emekli sandığı giriş tarihim 08.09.2000 ve halen devam etmekte . ssk lı 464 günüm emekli sandığına sayıldı, birleştirildi. Emekli olurken ilk giriş tarihim ne olacak . ne zaman emekli olup , aylık , ikramiye alabilirim.

 54. Mustafa diyor ki:

  SSK başlangıcı bagkurda yaş hesabında niçinbaşlangıc sayılmuyor

 55. ozrengin diyor ki:

  merhabalar

  30.03.1977 doğumluyum

  01.07.1998 yılında sigorta girişim var ve sadece 26 günlük primim var.
  sonrasında 23.10.2000 tarihinde öğretmen olarak atandım ve halen öğretmen olarak görev yapmaktayım

  1998 yılındaki sigorta girişimin emekliliğe herhangi bir katkısı olur mu , ne yapmam lazım

  ve bu şartlarda ne zaman emekli olurum ?

  yanıtınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum

 56. ozrengin diyor ki:

  merhabalar

  30.03.1977 doğumluyum

  01.07.1998 yılında sigorta girişim var ve sadece 26 günlük primim var.
  sonrasında 23.10.2000 tarihinde öğretmen olarak atandım ve halen öğretmen olarak görev yapmaktayım

  1998 yılındaki sigorta girişimin emekliliğe herhangi bir katkısı olur mu , ne yapmam lazım

  ve bu şartlarda ne zaman emekli olurum ?

  yanıtınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum

  ayrıca 2 çocuk annesiyim çocukların emekliliğe bir katkısı olur mu ?

 57. Nurullah diyor ki:

  Merhaba benim sigorta baslangicim 13.04.2008 2 sene calisip askere gittim askerden geldikten sonra tekrar 2 sene sigortali. Calisip uzman cvs oldum ve suan emekli sandigina bagliyim yaklasik 1671 gun pirimim var ve askerligide saydirarak emekli sandigina aktarabiliyor muyum bana emeklilikde faydasi varmi ? Teşekkür ler

 58. EROL diyor ki:

  21/01/1994 tarihinde itibaren 330 gün isteğe bağlı sigortam var.16/01/1995 tarihinden itibaren halen Emekli Sandığına bağlı Memur olarak çalışmaktayı. Doğum tarihim:02/12/1970, 1988 ve 1989 yılından Meslek Lisesinden Okul süresince Stajım var. Ne zaman ve ne şekilde emekli olurum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

 59. Mustafa diyor ki:

  SSK başlangıcının bagkurdan emekli olurken yaş hesabında dikkate alınmıyor O zaman ben geçmişte niye SSK oldum halkımızın yendiğini düşünüyorum küçük esnaf olarak

 60. özkan şamcı diyor ki:

  merhaba ben 28 mart 1965 doğumluyum ilk sigortalı işe başlangıç tarihim 1 temmuz 1981 dir çeşitli işlerde toplam 923 gün sigortam var askerliğimi yedek subay olarak 12 ay yaptım bunun 8 ayında maaş aldığım için 8 ay sigortam ödendi 14 mayıs 1997 tarihinde öğretmen oldum bu tarihten bu yana halen ilkokul öğretmenliği yapıyorum bütün hizmetlerimi askerlik de dahil olmak üzere birleştirdim öğretmenlikte erkekler 25 yıl çalışıp emekli olabiliyor buna göre ben ne zaman emekli olucam bana bunu gün, ay ve yıl olarak söylerseniz çok memnun olucam şimdiden çok teşekkür ederim

 61. Esen diyor ki:

  Emekli yılım doldu. 5 yıl emekli sandığı çalışmışlığım var 2ay önce hizmet birleştirme başvurusu yapıldı hala sonuçlanmadı.ne zaman sonuçlanır ne kadar süre sonra Maaş bağlanır. Teşekkürler

 62. Refik Yılmaz diyor ki:

  Merhaba ,
  8-12-1961 Doğumluyum ve SSK hizmet başlangıcım 1-7-1983.
  2000 öncesi 605 gün SSK ve 4587 gün Emekli Sandığı,
  2000-2008/8 arası 1315 gün Emekli Sandığı, ve
  2008/8 sonrası 952 gün SSK hizmetim var.
  Toplam 7459 gün.
  Son 7 yılda sadece 952 gün SSK hizmetim bulunuyor.
  Bu şartlar altında SSK’dan yaşlılık aylığı alma hakkım oluşur mu?
  Çok teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

 63. özgür Celep diyor ki:

  2003-2007 yılları arasında meb’e bağlı okullarda emekli sandığına tabi olarak çalıştım.4 yıl boyunca asil olmadığım için aralıklı çalıştım.Çalıştığım süreyi ilme milli eğitim müdürlüğünden sorguladığımda size ait bir dosya bulunamadı cevabı ile karşılaştım.Çalıştığım süreyi hangi kurumdan nasıl öğrenebilirim.

 64. lavmin diyor ki:

  Merhabalar.
  2007 ile 2013 yılları arasında istanbul büyükşehir belediyesi kurslarında (ismek)’te 1720 gün arapça öğretmenliği yaptım. 2013 ‘te meb ‘te kadrolu öğretmen olduktan sonra hizmet birleştirmesi yaptım. Hizmet puanı verilmesine rağmen kademe-derece verilmedi. İtiraz ettiğimde ise, özel sektör de çalıştığım için kademe alamayacağımı söylediler. Sizce doğru mu?

 65. CELAL KEPENEK diyor ki:

  Merhaba
  Ben 01.09.1965 doğumluyum.01.08.1985 te bır aylık ssk
  var. Daha sonra 07.04 1988 ile 06.06.1990 bağkur
  07.01.1992 ile 2015 yılı hala bağkurluyum.Askerliğimi Aralık 1985 ile 1987 arası yaptım. Benim sorum emeklilik için ssk başlangıç tarihim neden esas alınmıyor. Askerlik borçlanması yapsam ne kadar süre borçlanmam gerekir. Ne zaman emekli
  olurum.Teşekkür eder,iyi çalışmalar dilerim.

 66. Mustafa diyor ki:

  SSK başlangıcının bagkurdan emekli olurken neden yaş hesabında dikkate alınmıyor O zaman ben geçmişte niye ssklıoldum bu yüzden birçok küçük esnaf emekli olamıyor mağdur oluyoruz sskgirişibagkura sayılsa emekli olucaz ama hakkımız olan emekliliğimiziverin9250günleemekliolamıyoruzdavayoluylahakkımızıalabilirmiyizlütfenbircevap buşekildekazanılmışbirdavavarmıteşekkürler

 67. semih şahin diyor ki:

  iyi günler ben 06.10.1963 doğumluyum.9 sene 7 ay emekli sandığında primim ödendi.2 ay 14 günde ssk primim ödendi ben emekli olabilirmiyim olamazsam olmam için gerekli şartlar nelerdir tarafıma bildirirseniz çok sevinirim saygılarımla iyi çalışmalar

Yorum Yapın