Gss Tescil Kaydı

Gss Tescil Kaydı

Gss’nin açılımı genel sağlık sigortasıdır.Genel sağlık sigortası ile  bir hane halkı içinde yaşayan , herhangi bir sosyal güvencesi olmayan bireyin hanesinde çalışanların gelirleri belirleniyor ve böylece gelir testi yapılıyor.Genel sağlık sigortasından yararlanma şartlarıda vardır.Bu şartlara göre , kanun yürürlüğe girdiği andan itibaren ilk defa sigortalı olanlar için genel sağlık sigortasından yararlanmada tedavi sürecinden önce 1 yıl içinde 30 gün prim bildirimi , kendi isim ve hasaplarına çalışanlarda yani bağkurlularda ise prim ve prime ilişkin herhangi  bir borç varsa ödenmesi şartı aranacaktır.Fakat kendi isim ve hesabına çalışanlarda yani bağkurlulardan , 60 gün ve daha az borcu olanlara da sağlık yardımı yapılacaktır.Kanun yürürlüğe girdikten sonra aylık veya gelir bağlananlar için de sağlık hizmetlerinden yararlanmaları için herhangi bir şart aranmayacaktır.Kanun kapsamında zorunlu sigortalı olanlar,sayılanlar zorunlu sigortalılıklarının sona erdiği tarhten itibaren 10 gün süreyle genel sağlık sigortasından ararlanabileceklerdir.Zorunluluk sigortası bittiği tarihten geriye doğru 90 gün prim bildirimi yapılmış olması durumunda, sigortalılık kapsamından çıktıkları andan itibaren de 90 gün süreyle sağlık hizmetlerinden ,yardımlarından yararlanabileceklerdir.Bağkurlu sigortalılar içinde prim ve prime ilişkin herhangi borçlarının olup olmadığına bakılmaksızın bu haklardan yararlanabileceklerdir. Genel sağlık sigortasından yararlanabileceklerdir.

 

1 ocak 2012 tarihinden itibaren yürürlüğe giren genel sağlık sigortasını tescil ettirenler sağlık hizmetinden yararlanmak için 60 günden fazla genel sağlık sigortası prim borcu bulunması gerekir.2012 yılında yapılan gelir testi sonucunda ödenmesi gereken primler belirlenmiştir.Bunlar gelir düzeylerine göre belirlenmiştir.
*Kişi başına üdşen gelir 0-295,50 tl ise bu gelir G0 olarak tanımlanır ve bu vatandaşın aylık primini devlet kendisi karşılıyor demektir.
*Kişi başına düşen gelir 295,50-886,50 tl ise bu gelir de G1 olarak tanımlanır ve aylık ödenecek prim 35,46 tl olaral belirlenmiştir.
*Kişi başına düşen gelir eğer 886,50-1773 tl ise G2 olarak tanımlanır ve aylık prim tutarıda 106,38 tl olarak belirlenmiştir.
*Kişi başına düşen gelir 1773 tl ve üzeri ise bu da G3 olarak tanımlanır ve aylık ödenecek prim 212,76 tl olarak belirlenmiştir.
Gss sorgulama için ise yapılması gerekenler , sadece sgk.gov.tr adresine giriş yaparak orada sizden istenen kimlik bilgilerini eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmaktır.Bu şekilde gss tescil kaydı öğrenmeniz mümkündür.

 

GSS BORÇ SORGULAMA
Etiketler: , , , , , ,


7 Yorum

 1. cihan diyor ki:

  GSS borç sorgulama yapınca borcum görünüyor.

 2. serkan diyor ki:

  bu nedir nerde yaşıyoruz kardeşim… ne borcudur bu anlamk mümkün değil

 3. mehmet diyor ki:

  2012 yılına ait 48 tl gss borcum görünüyor fakat ben herhangi bir başvuruda bulunmadım nasıl oluyorda beni borclu tutuyorlar ve bu zamana kadar borcum ne olmustur bu borcu iptal ettirmem icin ne yapmam gerekir

 4. osman aslan diyor ki:

  ssk borç örenme

 5. ekrem ceylan diyor ki:

  ssk primim yatırıldımı

 6. ekrem ceylan diyor ki:

  sigorta sorgulama

 7. ekrem ceylan diyor ki:

  prim borcu

Yorum Yapın