Hizmet Dökümü SSK

Hizmet Dökümü SSK
SSK Hizmet Dökümü işlemleri artık sadece kimlik numaranızla e devlet şifresine gerek duymadan yapılabiliyor. Hizmet Dökümü almak için…
Özel sektörde çalışıyorsanız sizde bir 4 A lısınız demektir. Yıllardır SSK ‘lıyım diyen özel sektör çalışanları 4A statüsündedir.

Biraz daha açmak gerekirse:
5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ‘nun “sigortalı sayılanlar” başlıklı 4. maddesine göre ; “Hizmet akdi ile bir veya ani çok işveren tarafından çalıştırılanlar “, 1 Ocak 2007 tarihinden itibaren, “SSK ‘lı ” olarak değil “4 /a ‘lı ” olarak adlandırılacaklar.

SSK yeni adıyla SGK 4 A Hizmet Dökümünüzü aşağıdaki bağlantıdan öğrenebilirsiniz.

Yeni düzenlemeye göre 4/b’liler ; daha evvel Bağ -Kur ‘lu olanları ifade ediyor.

Kendi adına bağımsız çalışan esnaf , sanatkar , tüccar , serbest iş erbabı, bundan böyle , “Bağ -Kur’luyum” demek yerine “4 /b ‘liyim” denilecek.

Bağ-Kur Hizmet Dökümünüzü aşağıdaki bağlantıdan öğrenebilirsiniz.

4 C ise TC Emekli Sandığı’na bağlı, devlet memurlarının yeni statüsü. Bunlar da, kendi sigortalılık durumlarını ifade ederken “4/c ‘li olarak adlandırılacak.

4 A Hizmet Dökümü Almak İçin: https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/HizmetDokumu4A
4 B Hizmet Dökümü Almak İçin https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/HizmetListesi4B
4 C Hizmet Dökümü Almak İçin http://uyg.sgk.gov.tr/HizmetHesabi4c/

6 Comments

 1. 1988 yılında 2.derecenin 7.kademesinde 1330 gösterge ile emekli oldum.Yayınladığınız intibak zammı tablosunda tarafıma ait bir zammın olmadığını gördüm.Şahsımında bu zamdan yararlanıp yararlanamayacğı hususunda bilgi verilmesini arz ederim.

  • Merhabalar,
   Konuyla ilgili size en yakın sosyal güvenlik kurumundan bilgi alabilirsiniz.
   Web sitemizde bulunan içerik kesin bir hüküm değildir.
   İntibak zammı alacak olan emekliler önümüzdeki hafta (2013 yılının 2. haftası) sgk.gov.tr adresinden T.C. kimlik numaralarını girdikten sonra bilgi alabileceklerdir.
   Tablolarda görünmüyor ve konu hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız sgk.gov.tr sitesini, ALO 170 SGK hattını ya da size en yakın sosyal güvenlik kurumu biriminden bilgi alabilirsiniz.

 2. I’m not sure where you’re getting your info, but good topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for fantastic info I was looking for this info for my mission.

 3. 01.05.1992 tarihinde emekli oldum.maaşları eksik hesaplandığı tespit edilen 2 bin 500 emekli için geçerli olacak toplu para söz konusu,bana da uygulacak mı?
  Uygulanacak ise ne zaman ödemesi olur.

  • Merhaba Neriman Hanım, sgk maaş farkları 1 şubat itibariyle maaşınızı alacağınız gün hesaplara geçilecektir.
   Konu hakkında bilgi almak için lütfen en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu birimine başvurunuz.
   Saygılar.

Yorum Bırak

Your email address will not be published.


*