İş Görmezlik Raporu Alma Sorgulama İşlemleri

Geçici İş Göremezlik Raporu Alma Sorgulama İşlemleri

Hastalığı sebebiyle ya da raporlu olması durumunda olan çalışanların işe gelmediğinde, bu durumu rapor ile işverene bildirmiş kişiler için çalışmadığına dair bildirim yapmak ve giriş yapılması gerekmektedir.
Aşağıdaki bağlantıdan giriş yapacaksınız ve bilgileri dolduracaksınız. Eğer işçi için , Girilen sigortali bilgisi ilgili işyerinde çalışır görünmüyor. şeklinde uyarı çıkar ise bu işçi işe yeni girmiştir. bunun için yapılacak tek şey ya hesap pusulası vereceksiniz yada işçinin girdiği ayın bildirgesini göndereceksiniz.
İş göremezlik girişini hangi tarihe kadar bildireceksiniz süresi nedir ?

Sosyal Güvenlik Kurumu, anlaşmalı hizmet sunucuları ( anlaşmalı hastane, devlet hastanesi,üniversite hastanesi ) tarafından düzenlenen geçici iş göremezlik raporları ile sıhhat kurulu raporlarını elektronik ortamda almaya başlamıştır. Ayrıca elektronik ortamda alınan bu raporlar , işçinin çalışmadığına dair bildirim girişinin yapılması için işverenlerin e-bildirge şifreleri ile sisteme girebilecekleri http ://uyg.sgk.gov.tr /vizite/welcome.do adresine aktarılmaya başlanmıştır.

İşverenlerin (01 /07 /2012 tarihinden sonra alınan raporlarda geçerli olmak koşuluyla) geçici iş göremezlik belgesi ile rapor almış işçilerin rapor sürelerini çalışamazlık ekranına raporun bitim tarihini takip eden 5 iş günü içinde giriş yapmaları gerekmektedir. İşverenler giriş yapmadıkları takdirde her bir rapor için işverene ½ asgari ücret tutarında idari para cezası uygulanacaktır.

http://uyg.sgk.gov.tr/vizite /welcome.do

GEÇİCİ İŞ GÖREMEZLİK RAPORU

2 Comments

  1. Merhaba, benim sorum şu : bir işçi iş görmezlik raporu aldığında, aldığı raporu işveren, sgk dosyasında kullanıcı adı ve işyeri şifresi ile görebilmesi, için hangi uygulamaya girmeli. Şimdiden teşekkürler

Yorum Bırak

Your email address will not be published.


*