Kıdem ve İhbar Tazminatı Alma ve Hesaplama

Kıdem ve İhbar Tazminatı Alma ve Hesaplama
SGK maddeleri uyarınca işveren işçiyi haklı bir neden olmaksızın işten çıkarmışsa , işçi haklı sebeplerden dolayı iş sözleşmesini kendisi fesh etmişse ve çalıştığı gün 1 yılı geçmişse kıdem tazminatına hak kazanmış demektir.
Normalde işçiler maaşlarını net ücret üzerinden alırlar. Fakat kıdem tazminatı hesaplanırken çalışanın aldığı ücret brüt(toplam) olarak hesaplanır. Ayrıca, çalışanın iş yerinde yediği yemek masrafları ve servisle ulaşımını sağlıyorsa yol masrafları hesaplanarak brüt ücretine dahil edilir.

İşyerinde ikramiye ve yakacak yardımı vb. uygulamalar varsa bunlarda işçinin brüt ücretine eklenerek toplam brüt ücret tespit edilir.

Kıdem tazminatı hesaplanırken bulunan brüt ücret , işçinin çalıştığı sene miktarı ile çarpılarak işçiye ödenir. Eğer işçinin ödenecek kıdem tazminatı ilgili bakanlık tarafından belirlenen kıdem tazminatı tavan rakamını aşıyorsa, ödeme bakanlığın belirlemiş olduğu tavan fiyat üzerinden yapılır. Tavanı fiyatı aşan kısımlar işçiye ödenmez.

Bu işlemler ve hesaplamalar ihbar tazminatı içinde aynı şekilde yapılır. Fakat ihbar tazminatı uygulamasında herhangi bir tavan fiyat olmadığı için çıkan brüt ücret üzerinden ödeme yapılır.

Kıdem Tazminatı Hesaplama, İşten Ayrılırken Kıdem Tazminatı Alma, Kıdem Tazminatını Nasıl Alırım, Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır, Kıdem Tazminatı, Nasıl Kıdem Tazminatı Alırım, İşten Çıkartıldım Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır.

10 Comments

 1. Merhabalar;
  Adım Gökhan. Şuanda çalıştığım şirketten çıkışımı aldım ve bi kuruş param kalsın istemiyorum yardım ederseniz sevinirim.

  İşe giriş tarihim 24/10/2011
  İşden çıkış: 19/04/2013
  Aylık net maaş 820 tl + 73 tl agi
  Atlık net brüt: 1.147 tl
  16 günde kullanmadığım yıllık iznim var
  İhbar süremide kullandım hesaplarınızı ve yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.

  • Gökhan bey veriler sizde mevcut yapmanız gereken çalıştığınız kadar yılı brüt maaşınızla çarpıp artı bir maaş eklemek.

 2. temmuz 2004 yılı grup şirket topluğunda işe başladım 05.06.2013 tarihine kadar diğer grup şirketlerinde çalıştım (ana şirkette çalıştım ancak sigorta olarak diğer şirketlerde gözüktüm) aldığım net maaş 2500.-tl haftada 6 gün çalışıp en az 3 saat akşam 7 den sonra mesai de kaldım son iki yıl cumartesi pazarda çalıştım tüm resmi tatillerde dahil hiçbir izin kullanmadım agi lerimi hiç almadım 100 tl yemek parası veriliyordu son 6 yıldır onuda almadım şimdi ise işler düzeldi çarkıda ben bildiğimden işime son verildi bana almam gereken tüm haklarımı tabloda gösteren bir belge verilebilirmi

 3. 4.5 yıldır aynı ışyerınde çalıyordum sabah yedı aksam 6 7degışıyordu dörtbuçuk yıldır ızınlerımı kullancam zaman zorluk çıkarıyorlardı,oncekı yılarda pek onemsemedım ızne cıkısları ama bu yıl esım memur tayını çıktı 2 ay once hangı tarıhte ızne gıtcemı bılmelerıne ragmen ızmı kullanmam ıçın evraklarımı hazırlamadılar o tarıhte ıstesemde ıstemesemde iş yerınde bulunamıcamı o tarıhte kesın 10 gunluk bı ızın kuullanmam gerektını bılıyorlardı nıtekım o tarıhte ıznımı kımse algılamadı ve 2 ay önceden bunu belirtmeme ragmen sebebsız ışe gelmedı dıye tutanak tutup çıkısımı vermışler taznımat haakından mahrum edmişler napmam gerek.

 4. 2012 eylülde özel bir iş yerinde işe başladım ve 2014 nisanda işten çıkartıldım nakadar tazminat alırım nasıl alırım

 5. Özel bir şirket adı altında markette 2011de ise başladım.sürekli ssk.isteğinde.bulunmama rağmen 9ay sskmi yapmadılar ve pazartesi günü itibariyle isime son verecekler.eski firmanın yerine gelen firma istek üstüne beni ve 20den fazla arkadasimi işten cikarilacak.yeni gelen şirkette eğer ise başlarsak eski şirket “çalışanları mağdur etmedik” gerekçesi ile tazminatımizi vermeyebilir mi ?

 6. 2005 te işe girdim ama sigortam yapılmamış tı başta giriş çıkışlar yapılmış 2013 te ayrıldım yıllık izin kullanmadım maaş dışında ekstra bi ucret te almadım hiç ben butun haklarımı almak istiyorum bunun için sizden yardımcı olmanızı rica eder saygılar sunuyorum ..

 7. 23.11.2011.tarihinden bu yana maden işleten bir firmada çalışıyorum ilk yıl aylık öcretim 1750 tl idi ikinci yıl 2000 tl öçúncü yılda 2500 tl şu an maaş oliyorum çkış veriyorlar ne kadar tazminat hak etim sendikamiz yok ikramiye yok yol öcreti yok bunları alabilirmiyim tazminata eklerlermi cevap atarsanız sevinirim

 8. 01.04.1988 tarihinde özel bir firmada işe başladım 1990 yılında işyeri sahibine ait olan ve aynı sektörde faaliyet gösteren diğer şirketine geçiş yapıldı tazminat verilmeden1993 yılında yine aynı sektörde olan diğer firmasına geçiş yapıldı tazminat verilmeden 31.03.1998 yılında kısa dönem askerlik için işten ayrıldım tazminatımın girişimden hesaplanıp ödendiği bildirildi .asker dönüşü 01.01.1999 yılında son çıkış yapılan işyerimde işe başladım buradanda 01.04.2005 tarihin de iş yeri sahibinin ilk başladığım şirketine giriş yaptım 07.09.2015 tarihinde işten çıkışım yapıldı 56 gün ihbar süremin bitiş süresi 01.11.2015 tir. SORUM kıdem tazminatımın hesabım hangi tarihten başlanıp hesaplanacaktır.(duyduğum tazminatı almış olmama rağmen ilk işe girişten hesaplanacağı aldığım ilk tazminatın düşülüpn aradaki farkın ödeneceği)cevaplarsanız sevinirim

Yorum Bırak

Your email address will not be published.


*