Nasıl Erken Emekli Olunur?

Nasıl Erken Emekli Olunur
Nasıl Erken Emekli Olunur

Türkiye nüfusunun giderek yaşlanması ve doğurganlık hızının düşmesine üzerine harekete geçen devlet, doğum hızının artmasına çare olacak önlemler getiriyor.

Türkiye nüfusunun yaşlanmasını önlemek amacıyla uygulanacak olan 7 aşamalı önlemler arasında, çocuk sayısına göre emeklilik yaşının kademeli olarak düşürülmesi de var.

TÜİK’in projeksiyonuna göre Türkiye’nin nüfus artış hızının düşmesi ve Türkiye’nin asla 100 milyonluk bir ülke olamayacağının anlaşılması bir dizi önlem alınmasını gündeme getirdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın asgari 3 çocuk sözlerinin bilimsel gerçekliğine dikkat çekerek, hem çalışan kadınlar için hem de iş gücüne katılacak kadınlar için üzerinde durdukları teşvik çalışmalarını açıkladı. Çelik, doğum izninin 24 haftaya çıkarılması, doğum sonrası işe dönüşlerin ve kreşlerin mecburi hale getirilmesi ile çocuk sayısına göre emeklilik yaşının kademeli hale getirilmesi gibi çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Nasıl Erken Emekli Olunur

Bakan Faruk Çelik, Ankara Plaza Otel’deki ‘Ebeveyn İzni ve İş-Yaşam Dengesi Yaklaşımı Çerçevesinde Esneklik’ konulu TAIEX Semineri’ne katıldı. Çelik, burada yaptığı konuşmada, kadının iş gücüne katılımı için yürütülen çalışmalara değindi. Aile bütünlüğünün Türk toplumu için mühim olduğunu vurgulayan Bakan Çelik, sıhhat örgütlerine göre sağlıklı fert için bebeklerin 2 sene emzirilmesi gerektiğine işaret ederek, bir yandan sağlıklı cemiyet yetiştirmek bir taraftan da kadın istihdamı artırmanın esas hedefleri olduğunu dile getirdi. Ebeveyn izinlerinin önemine dikkat çeken Bakan Çelik, şu rakamları paylaştı:

“Avrupa’ya baktığımız vakit bu izinler Almanya’da 14 hafta, Fransa’da 32 hafta, İngiltere’de 52 hafta, Türkiye’de ise 16 hafta. 8 haftadan 16 haftaya taşıdık. Şimdi bizim ne yapmamız gerekiyor? Biz, istihdam gücünü artırırken nüfus artış hızını gözeten bir siyaset izlememiz gerekiyor. Aile birliğini sağlayan bir istihdam politikası. Sağlıklı nesillerin yetişmesini devamlı hale getiren çalışmalar yapmamız gerekiyor.

Kadınlar Çocuk da Yapacak, Kariyer de!

Bakan Faruk Çelik kadın istihdamının teşviki ile birlikte nüfus artış hızını gözeten politikaları devreye sokacaklarını belirtirken 7 aşamalı planı da şöyle aktardı:

1. Doğum izni 16 haftadan 24 haftaya çıkartılacak, maliyetinin devlet tarafından karşılanması sağlanacak.

2. Doğum iznine ayrılan kadının doğum sonrası işe alınması mecburi kılınacak.

3. Çocuk yardımları artırılacak.

4. Kamuda kreş zorunluluğu getirilecek.

5. Şu anda sadece SSK’lı anneler 2 çocuğa borçlanabilirlerken bu sayı artırılacak.

6. Çocuk sayısına göre emeklilik yaşı kademeli hale getirilecek. Çok çocuk yapan anneler daha erken emekli olabilecek.

7. Çocuk yapan annelere yarı zamanlı çalışma imkanı sağlanacak.

3 Comments

  1. 100 50 rapor var ve vergi indirimi var askerlik var 18 ay 11 gün bakur var ben nazaman emikli ola bilirim saygilarimla

Yorum Bırak

Your email address will not be published.


*