SGK SSK Tarım – Çiftçi Sigortası Sorgulama Öğrenme

SGK SSK Tarım – Çiftçi Sigortası Sorgulama Öğrenme
Çiftçi sigortasıyla ilgili öğrenmek istediğiniz tüm sorular ve cevapları ve sorgulamaları
Tarım Sigortalılığı

1) Tarımda hizmet akdiyle çalışanlar:

Tarımsal faaliyetlerde hizmet akdi ve sürekli çalışanların sigortalılıkları, eskiden olduğu gibi devam ettirilecek ve hizmet akdi statüsünde sayılacaktır.

2) Tarımda hizmet akdiyle süreksiz çalışanlar:

a) Tarımsal faaliyetlerde hizmet akdiyle süreksiz çalışanlardan (2925 sayılı Kanun kapsamında); Kanunun yürürlük tarihi itibarıyla bu kapsamda olanların sigortalılıkları, Kanunun yürürlük tarihinden sonra da devam ettirilecek, ancak bunlar ayrıca % 12,5 genel sağlık sigortası primi ödeyerek, genel sağlık sigortası kapsamına alınacaklardır. Kanunun yürürlük tarihinden (1/10/2008) sonra bu sigortalılık kapsamında tescil kabul edilmeyecektir. Daha açık ifadelerle, sadece mevcutların sigortalılıkları devam ettirilecek, Kanunun yürürlük tarihinden sonra bu kapsamda çalışanlar ancak isteğe bağlı sigorta primi ödeyerek sigortalı olarak kabul edileceklerdir.

b) 6111 sayılı Kanunla yapılan değişiklikle tarımda hizmet akdiyle süreksiz çalışanların sigortalı olmalarına tekrar imkan tanınmıştır. 1/3/2011 tarihinden itibaren bu tür faaliyetlerde çalıştıklarını belgelemeleri halinde 2011 yılında her ay için asgari günlük ücretin 18 katı ve her yıl birer puan artırılmak kaydıyla prim ödemeleri ve her ay gün hizmet kazanmaları öngörülmüştür.

Bu kapsamda sigortalı olmak isteyenlerin; SGK internet sitesinde örneği yer alan “Tarım İşlerinde Hizmet Akdiyle Süreksiz Çalışanlara Ait İşe Giriş Bildirgesi”ni ikametlerinin bulunduğu muhtarlık ile ikamet ettikleri veya çalıştıkları il ya da ilçede bulunan tarım müdürlüklerine onaylatıp sosyal güvenlik il müdürlükleri/merkezlerine müracaat etmeleri gerekmektedir.

Orman köylülerinden bu Kanuna göre sigortalı olmak isteyenlerin de yine SGK internet sitesinde yer alan “Orman İşlerinde Hizmet Akdiyle Süreksiz Çalışanlara Ait Giriş Bildirgesi” ni ikametlerinin bağlı bulunduğu çevre ve orman il müdürlükleri ya da orman bölge müdürlüklerine veya kalkınma kooperatiflerine onaylatıp bağlı bulunulan sosyal güvenlik il müdürlükleri/sosyal güvenlik merkezlerine müracaat etmeleri gerekmektedir.

c) Tarımda kendi nam hesabına bağımsız çalışanların sigortalılıkları, Kanunun yürürlük tarihinden sonra da devam ettirilecek, Kanunun yürürlük tarihinden sonra ilk defa bu kapsamda çalışanlar da sigortalılık kapsamına alınacaktır. Bu kapsamda çalışanlar, Kanunun yürürlüğe girdiği yıl için tarımsal faaliyetlerden elde ettikleri yıllık kazançlarının masraflar düşüldükten sonra aylık ortalamasının Kanunla belirlenen prime esas günlük kazancın 15 katı olanlar sigortalılık kapsamına alınacaklar ve primlerini de prime esas kazancın 15 katı olarak ödeyeceklerdir. Bu şekilde sigortalılık kapsamı ve ödenecek prim miktarı, her sonraki yıl için birer puan artırılmak suretiyle uygulanacak ve prime esas kazancın 30 katına ulaşıncaya kadar artış devam ettirilecek ve 30 katında sabitlenecektir.

Bu kapsamda sigortalı olmak isteyenlerin bulundukları yerdeki ziraat odası, bulunmadığı yerlerde de tarım il/ilçe müdürlüklerin alacakları belge ise sosyal güvenlik il müdürlüğü veya sosyal güvenlik merkezlerine başvurmaları gerekmektedir.

6111 sayılı Kanunla tarımda kendi nam ve hesabına bağımsız çalışanlardan 65 yaş ve üzeri olanların talepleri halinde sigortalılık kapsamı dışında tutulmaları öngörülmüştür.

 

SİGORTA PRİM TARİFESİ İÇİN BAKINIZ.

ŞİFRESİZ SGK SORGULAMAK İÇİN BURAYA BAKABİLİRSİNİZ.

Tarım ve Çiftçi Sigortası

13 Comments

    • 20 dönüm bir tarlam var icraya veriyorum kalkan mahsulü benim adımamı ofise vermem gerekiyo bilgilendirirseniz cok menmun olurum saygılar

  1. taksi plakası üzerinden ssk mı yatırıyorum ama sorgulama yaptığımda 2012 den sonrası gözükmüyo.2013 28nisan da sigortamı bşlattm.niye gözükmüyor

  2. saygılarımla eşim doğumlu 1995 skorta grişi var şuan bağkuryatıryoruz bağkurun şartları zorlu yor çifci skortasına geçip 3600 günütamamlayıp emekli olabilirmiyim saygılarımla…

  3. merhabalar.annem 56 yaşında.hiç sigorta girişi yok.çifçilikle uğraşıyorlar.tarlalarımız var.acaba prim yatırıp emekli olabilirmi.tşk

    • merhabalar.annem 56 yaşında.hiç sigorta girişi yok.çifçilikle uğraşıyorlar.tarlalarımız var.acaba prim yatırıp emekli olabilirmi.tşk

  4. Iyi günler,ben 35 senedir yurtdisinda yasiyor ve 30 senedir de çalismaktayim 2013 austos sunda tarim emekliligi baslangicim var.Ne kadar daha ödeyip kaç yasinda emekli olabilirim.dogum tarihi 1968 .

Yorum Bırak

Your email address will not be published.


*